26. 04. 2024

* Slavení Svatého týdne a Velikonoc v letošním roce
Vydáno dne 01. 04. 2020 (761 přečtení)

Vážení farníci,
dovolte nám seznámit Vás s instrukcí Arcibiskupství pražského ke slavení letošních Velikonoc a Svatého týdne. Vzhledem k velikosti liturgického významu těchto svátků je i za stávajících omezení dovoleno mše svaté a obřady Svatého týdne slavit, ovšem zjednodušenou formou, za splnění přísných podmínek a za zavřenými dveřmi.

Účast na všech liturgických shromážděních je omezena na maximálně 10 osob při zachování dostatečných rozestupů a povinnosti roušek. Přitom se nedoporučuje přítomnost dětí a seniorů nad 65 let. Proto Vás prosíme o zvážení, zda byste se slavení přímo účastnili, nebo budete raději sledovat některý z přímých přenosů v televizi či na internetu. Vezměte prosím přitom v úvahu také Váš zdravotní stav. Pokud se rozhodnete pro přímou účast, bude potřeba se s námi předem domluvit, abychom s Vámi počítali a případně mohli konečnou účast regulovat. Ostatní se mohou k slavení připojit modlitbou u sebe doma, aby zůstala zachována jednota našeho církevního společenství.

Obřady budou probíhat ve stejných časech, jak bylo zvykem v minulosti, s výjimkou nedělí, kdy bude platit to, co jsme zavedli v poslední době. Zároveň platí omezení všech liturgických slavení pouze na farní kostel, takže v kostelech filiálních letos obřady bohužel nebudou moci proběhnout. Kostely nicméně budou v níže uvedených časech otevřeny pro soukromou adoraci a možnost přijetí eucharistie.

K otázce svatého přijímání instrukce stanovuje, že se po dobu omezení z hygienických důvodů podává pod jednou způsobou a pouze na ruku. V této souvislosti prosíme, abyste dbali na čistotu a dostatečnou dezinfekci rukou. Při použití dezinfekce těsně před přijímáním však dejte pozor na to, aby v okamžiku podání hostie ruce byly suché a nezůstávaly tak na nich drobné částečky.

Na Květnou neděli začneme ráno mší svatou v Kralupech, při níž požehnáme dostatečné množství ratolestí, které posléze budou k rozebrání. Nabídneme je i při adoracích s možností přijetí eucharistie v Kralupech do 11:00 hodin a odpoledne mezi 15:00 a 18:00, ve Velvarech cca od 10:00 do 11:00 hodin a ve Veltrusích cca od 11:00 do 12:00 hodin.

Na Zelený čtvrtek bude kromě večerních obřadů slavených v úzkém kruhu otevřen kostel v Kralupech od 11:00 do 12:00 hodin pro soukromou adoraci s možností přijetí svátosti smíření a eucharistie, ve Velvarech od 11:00 do 12:00 pro adoraci a přijetí eucharistie, ve Veltrusích od 15:00 do 16:00 pro adoraci a přijetí eucharistie.

Na Velký pátek bude kostel v Kralupech otevřen od 8:00 do 12:00 k soukromé adoraci s možností přijetí svátosti smíření. Stejně tak bude možnost adorace u Božího hrobu na Bílou sobotu ve stejném čase 8:00 – 12:00 hodin. Velikonoční vigilie proběhne ve svém obvyklém čase za zavřenými dveřmi, bez žehnání ohně a beze křtu katechumenů, který byl odložen na vigilii svatodušní.

Na Boží hod velikonoční proběhne v Kralupech od 8:30 mše svatá a po ní mezi 9:30 a 11:00 a mezi 15:00 a 18:00 adorace s možností přijetí eucharistie. Adorace se uskuteční i ve Velvarech cca od 10:00 do 11:00 a ve Veltrusích cca od 11:00 do 12:00.

Prastarou tradici žehnání pokrmů, zejména vajec, na Boží hod velikonoční je možné dodržet i doma v rodinném kruhu, v rámci všeobecného kněžství věřících. Postačí k tomu přečtení úryvku z Písma (možnosti výběru jsou: Gn 1,27–31a; Gn 9,1–3, Lk 11,9–13) a následující žehnací modlitba, pronesená nad danými pokrmy hlavou rodiny, zpravidla otcem:
Požehnaný jsi, Hospodine, náš Bože,
ty všechno naplňuješ svým požehnáním;
shlédni na nás, když dnes o slavnosti zmrtvýchvstání tvého Syna
děkujeme za tvé dary,
které mají sloužit k uchování našeho pozemského života,
a uč nás přijímat je z tvých rukou tak,
aby všechno směrovalo k tvé oslavě.
Skrze Krista, našeho Pána.
Amen.

Na Velikonoční pondělí bude možno se přidat na adoraci v Kralupech mezi 9:30 a 11:00.

Ke svátosti smíření je možno přistoupit vždy v čase, kdy je některý kostel otevřen a je v něm přítomen kněz. Vzhledem k nouzové situaci je však možno ji také odložit na pozdější dobu. Tam, kde přistoupení ke svátosti není momentálně možné, lze dosáhnout smíření s Bohem a odpuštění i smrtelných hříchů předběžně, pokud kajícník vzbudí dokonalou lítost, vysloví upřímnou prosbu k Bohu o odpuštění a dá si pevné předsevzetí, že ke svátosti přistoupí a dané hříchy vyzná při nejbližší možné příležitosti.

Do příštích dnů Vám přejeme hodně síly a Božího požehnání. Kněz František a jáhen Benno.

( Autor: Ing. František Bartoš )