29. 04. 2024

* Rok víry 2012-2013
Vydáno dne 04. 12. 2012 (2890 přečtení)

Zde budeme průběžně uveřejňovat zprávy k "Roku víry"

Možnost získání odpustků v Roce víry

V návaznosti na dekret Apoštolské penitenciárie ze dne 14. září 2012 "Specifické úkony zbožnosti vykonávané během Roku víry se obohacují darem svatých odpustků" kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský, stanovuje:

Poutními místy v Roce víry, kde věřící může pokaždé, navštíví-li je formou pouti, získat plnomocné odpustky v Arcidiecézi pražské jsou:

katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Hradčanech,

baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava ve Staré Boleslavi,

bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě,

bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře,

kostel sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně,

kostel Panny Marie, sv. Jeronýma a slovanských patronů v Emauzích,

kostel sv. Ludmily na Tetíně,

kostel sv. Ludmily na Vinohradech,

kostel sv. Matouše v Hrádku u Vlašimě,

kostel sv. Prokopa na Sázavě.

K získání odpustků je nutné, aby se zde věřící účastnil nějakého obřadu, anebo alespoň přiměřený čas strávil v usebrání při zbožné meditaci, kterou zakončí Modlitbou Páně, Vyznáním víry (v jakékoli právoplatné formě), invokacemi k Panně Marii a eventuálně k svatým apoštolům, či patronům kostela.

Kněží ustanovení ke kněžské službě na těchto místech jsou vybízeni, aby poskytli věřícím širokou možnost ke slavení svátosti smíření a byli k dispozici věřícím, kteří o svátost smíření požádají.

Svátečními dny v Roce víry, kdy může věřící na nějakém posvátném místě účastí na slavnostním slavení eucharistie nebo denní modlitbě církve a modlitbou Vyznání víry (v jakékoli právoplatné formě), získat plnomocné odpustky v Arcidiecézi pražské jsou:

Slavnosti Narození Páně, Zmrtvýchvstání Páně, Seslání Ducha svatého a vigilie těchto slavností.

Poutní slavnosti jednotlivých výše vyjmenovaných poutních kostelů Roku víry a dále svátky:

9. března - oslava sv. Cyrila a Metoděje, výročí založení Pražského biskupství

23. dubna - svátek sv. Vojtěcha

30. května - památka sv. Zdislavy

6. června - sv. Norberta

4. července - památka sv. Prokopa,

5. července - slavnost sv. Cyrila a Metoděje

16. září - památka sv. Ludmily

28. září - slavnost sv. Václava

13. listopadu - památka sv. Anežky

K získání odpustků je nutné splnit vždy obvyklé podmínky, totiž kající smýšlení, vykonání platné svaté zpovědi, přistoupení k sv. přijímání a modlitba na úmysl Svatého otce.

Zdroj: www.apha.cz.

( Autor: Ing. František Bartoš )