29. 04. 2024

* Kralupské zvony
Vydáno dne 02. 11. 2011 (1576 přečtení)

V letošním roce si připomínáme, že už 20 let znějí z věže kralupského kostela Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava tři zvony, které 10.listopadu 1991 slavnostně požehnal tehdejší pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk.

Událost to byla skutečně významná, protože téměř 50 let v našem městě zvony nezvonily. Původní zvony Marie, Václav a Jan Nepomucký byly zrekvírovány v I. světové válce a další - Marie, Ludmila, Vojtěch a Václav - z roku 1930, skončily stejně - padly za oběť válečné vřavě v roce 1942.

S myšlenkou nových zvonů přišel ing. Miroslav Nevosad, tehdejší generální ředitel podniku Kaučuk, který na konferenci zaměstnanců v listopadu 1990 požádal o souhlas s uvolněním finančních prostředků na pořízení Seifertových zvonů. Svou žádost tehdy uvedl verši "Zazvoňte mi ještě jedenkrát kralupské zvony" z básníkovy sbírky Všecky krásy světa. Souhlas zaměstnanců získal a pověřil ing. Leidla zajištěním této náročné akce.

Zvony Václav, Ludmila a Vojtěch byly odlity ve zvonařské firmě, kterou v 50. letech založila v Brodku u Přerova Leticie Dytrychová. Jejich hlas se kralupským údolím rozezněl poprvé před dvaceti lety na Štědrý den.

Věra Hašová

( Autor: Ing. František Bartoš )