29. 04. 2024

* Výročí, které stojí za povšimnutí
Vydáno dne 13. 10. 2011 (1987 přečtení)

7. července to již bylo 240 roků, kdy zemřel patron a mecenáš veltruské školy a kostela sv. Jana Křtitele a také zakladatel duchovní správy Jan Rudolf hrabě Chotek, od roku 1760 nejvyšší kancléř u dvora.

Jan Rudolf Chotek se narodil 23. července 1706 a byl mladším synem Václava hraběte Chotka, nar. 26. února 1674 a zemřelého 2. května 1754. Matka Jana Rudolfa byla Marie Terezie ze Scheidlerů a dědičkou části veltruského panství.

Portréty obou významných členů rodu Václava a syna Jana Rudolfa byly umístěny v sále zámku proti sobě v životních velikostech se všemi odznaky svých hodností.

Jan Rudolf Chotek v letech 1755-1761 nechal na vlastní náklady přestavět kostel do dnešní podoby. Kostel byl rozšířen o 12 stop k hlavní hřbitovní bráně, to je směrem k náměstí a menší věží se sakristií. Původní dřevěná zvonice, která byla asi v místě dnešního kříže u zadního vchodu kostela, byla spevněna , v roce 1901 byla však zbourána.

Na pravé straně kostela v jihovýchodním rohu nechal hrabě Chotek postavit jehlancovitý zděný pombík uměle mramorovaný, na kterém je připevněn velký mosazný erb hrabat Chotků.

Po zřízení duchovní správy byl zde od roku 1754-1756 kaplan Václav Herbík, od roku 1756 již trvale působil kaplan Václav Schnikl, který byl podřízen vepřeckému faráři.

Aby mohl sídelní kaplan přiměřeně k svému postavení žíti, poukázal mu patron ze své pokladny ročních 200 zlatých, 6 sudů piva a 10 sáhů dřeva. Posledním pořízením roku 1770, tedy rok před svým skonem, odkázal hrabě Chotek 500 zlatých na mše sv. a 6600 zlatých na plat učitele zdejší školy.

Jako jediný Chotek je pohřben v hrobce veltruského kostela. Velká kamenná deska, která je před mřížkami presbytáře, zakrývá vchod do hrobky.

Je zajímavé podotknout, že uložení do hrobky kostela tak významného člena šlechtického rodu je výsadou Veltrus pokud jde o široké okolí. O státnických zásluhách Jana Rudolfa Chotka je napsáno v krásné publikaci Veltrusy, perla dolního Povltaví od pana Ing. Otakara Špecingera.

Ladislav Bubeníček

( Autor: Ing. František Bartoš )