Římskokatolická farnost Kralupy nad Vltavou
(Velvary, Veltrusy, Chržín, Nelahozeves, Vepřek, Zeměchy, Chvatěruby)



03. 05. 2024



PenzionKomorník chataRybařeníKunžakPenzion skupinyČeská KanadaChata Jižní ČechyChata rybníkaČeská KanadaUbytování skupinUbytováníUbytování KunžakChata Strmilov










NETSERVIS

TV NOE








* Seznamte se - ThLic. Michał Antoni Bator
Vydáno dne 21. 06. 2011 (8427 přečtení)

Kněz Michal Bátor, který se stal novým kralupským farářem, je jedním z těch, kteří odpověděli na žádost papeže Jana Pavla II. Ten prosil, aby se alespoň jedno procento polských diecézních kněží stalo misionáři a aby tak opustili své domovské farnosti. P. Michal Bátor působí v Česku již od roku 2000. Do Kralup se bude stěhovat z pražské farnosti na Chodově. Jeho prvním českým působištěm však byl Český Brod. Právě tam vznikl rozhovor, ze kterého jsme vybrali několik informací a zajímavých citací.

Nový kralupský farář se narodil 10. dubna 1968 v jihovýchodní části Polska. Pochází z tradiční katolické rodiny, je nejmladší ze sedmi dětí. Myslí si, že by se kněz měl celý život vzdělávat. Jeho specializací je ekumenismus, který studoval na univerzitě v Opoli.

Učit se však musel také češtinu. O jazykových potížích P. Bátor říká: „Přiznám se, že začátky v tomto ohledu nebyly jednoduché. Přišel jsem bez jakékoliv jazykové znalosti a po dvou měsících intenzivní přípravy jsem byl pověřen vedením českobrodské farnosti. Snažil jsem se všemu porozumět a nejlepší školou byla každodenní jednání, jak osobní, tak telefonem. Tak se rozšiřovala moje slovní zásoba, i dorozumění se zlepšovalo. Pochopitelně v okamžiku, kdy jsem se měl okamžitě o něčem rozhodnout, vyžádal jsem si lhůtu na rozmyšlenou a všechno si ověřoval.“ Farář Michal Bátor má i sportovní záliby. V létě ho tedy budeme potkávat na kole, v zimě prý rád lyžuje. Má rád také české muzikály a vážnou hudbu, například Vivaldiho.

Zajímavý je jeho názor na to, proč po přílivu katolíků těsně po roce 1989 zase lidí v katolických kostelích ubylo: „Po roce 1989 se mnoho katolíků vrátilo k církvi, protože očekávali, že církev jim pomůže vyřešit jejich problémy. Zapomněli, že církev jsou právě ti lidé, kteří jsou v kostele, a jsou to lidé, kteří prošli stejným osudem jako oni sami. Byli zklamaní, protože něco očekávali, aniž by pochopili, že to oni by měli přispět k tomu, aby všichni společně začali dané problémy řešit. A tak zase odešli.“ P. Michal Bátor si myslí, že smyslem kněžského povolání je především služba lidem a to i v neobvyklých situacích: „Už jsem sháněl opraváře, nábytek, poskytl přechodný azyl psovi, jemuž onemocněl pán, zajišťoval jsem odvoz do nemocnice. Dokonce jsem, bohužel neúspěšně, sháněl králíkárnu…“




( Autor: P. Josef Ptáček )


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.