04. 05. 2024

* Ohlédnutí za službou P. Josefa Ptáčka v Kralupech nad Vltavou
Vydáno dne 21. 06. 2011 (2512 přečtení)

Jistě nikomu z nás neunikla informace o tom, že P. Josef Ptáček naši farnost po letech opouští. Právě v těchto dnech se dovršuje sedmý rok jeho působení ve farnosti Kralupy nad Vltavou. Ohlédněme se nyní za uplynulými roky a připomeňme si v krátkosti některé zásadní okamžiky Josefovy služby.

P. Josef Ptáček do naší farnosti nastoupil 1.7.2004. Velmi záhy jsme měli možnost poznat, že náš nový pan farář má v životě dvě velké lásky. Jednou z nich jsou počítače, internet a výpočetní technika vůbec. Tato záliba se konkretizuje mimo jiné novými webovými stránkami našich farností. Většina Josefových nejbližších spolupracovníků poznává také, že zcela spolehlivá komunikace s panem farářem je možná přes e-mail, a to i z jednoho patra budovy do druhého ☺. Také komunikace mobilními telefony se velmi rozšiřuje. Druhou jeho velkou láskou je ruská země. Jak se ukázalo, obdivovatelů východu se zde nachází více, důkazem toho je dvakrát uskutečněná pouť mužů do Ruska. P. Josef se také snaží podporovat každé nové nebo už fungující společenství mimo jiné tím, že se pokud mu to jeho pracovní program umožňuje, snaží zúčastňovat. Za jeho velké podpory se začíná v listopadu roku 2004 scházet společenství manželů. Začátek další pravidelné akce, při které má farnost možnost se scházet, se datuje na říjen roku 2005, kdy se uskutečňuje první nedělní farní káva, tehdy ještě od 17.00 hodin na kralupské faře. 1. srpna dalšího roku nastává Josefovi ještě pernější období, kdy k ustanovení administrátora v naší farnosti a metodika informačních technologií pro celou arcidiecézi, přibývá ještě ustanovení vikářem pro vikariát Podřipsko. V září r. 2006 probíhají v naší farnosti kurzy Alfa, na kterých se podílejí jak manželé Šimíkovi, tak mnoho dalších lidí z farnosti. Jedním ze znaků města Kralup je příliv mladých rodin, které se sem stěhují, mimo jiné, kvůli dobré dostupnosti Prahy a tím pádem většímu množství pracovních příležitostí. P. Josef vyhovuje touze rodin s malými dětmi a tak se 13. ledna 2007 slaví první mše sv. pro děti v minickém kostele. Tato bohoslužba, při které se s dětmi počítá, se koná od té doby pravidelně každou druhou sobotu v měsíci. Nelze opomenout také podporu Farní charity.

Bez přispění P. Josefa jak duchovního tak i finančního, by Farní charita jen těžko mohla poskytovat služby v takovém rozsahu jako dnes. Po celou dobu působení v kralupské farnosti, se P. Josef kromě běžných starostí potýká také s akutní nutností dát do pořádku majetek, což je v případě kostelů 16 budov a několik far, které je potřeba spravovat. Během posledních sedmi let se například opravuje fara ve Velvarech, Veltrusech, opravují se varhany v minickém kostele, průběžně se pracuje na dalších objektech, uskutečňuje se prodej fary na Chržíně. Dalším jeho velkým úkolem je zpřehlednit pozemky ve vlastnictví farnosti. V roce 2009 se uskutečňuje prodej pozemků v Lešanech. Díky těmto transakcím se naše farnost stává ekonomicky nezávislou, což je do budoucna velkým přínosem. Je zde uveden pouze zlomek toho, co se událo, podařilo a opravilo. Pokud se někomu z nás zdálo, že je náš pan farář někdy unavený nebo jinak indisponovaný, jistě všichni pochopíme tíhu jeho starostí.

Zbývá už jenom dodat, že si velmi vážíme jeho služby a práce, která vlivem okolností musela být někdy spíše manažerská než kněžská. Rádi bychom jménem redakce farních listů i jménem celé farnosti P. Josefovi z celého srdce poděkovali za jeho přínos pro farnost, za jeho práci, jejíž plody tu zůstávají, za to, že tu s námi byl rád a snažil se překonávat mnohá úskalí s poctivostí a důsledností jemu vlastní. Do jeho nového působiště přejeme hodně zdaru, elánu do nové práce a Boží požehnání.

redakce Farních listů