03. 05. 2024

* Jaká byla Noc kostelů v Kralupech nad Vltavou?
Vydáno dne 21. 06. 2011 (1653 přečtení)

Noc kostelů nabízí všem možnost přiblížení se a setkání s křesťanstvím. Je to noc plná lehkosti a zároveň citlivosti a hloubky. Rozmanitost nabídky poskytuje mnoho možností jak citlivě přiblížit křesťanství, církev, víru a každý si může sám zvolit, do jaké míry se přiblíží. Smyslem je oslovit nabídnout, ale nevnucovat, a tímto způsobem zprostředkovat návštěvníkům pozitivní zkušenost s církví.

V letošním roce se k Noci kostelů, která proběhla 27. května, přihlásila poprvé i naše farnost a bylo snahou zapojit i Církev československou husitskou a Církev evangelickou, aby se tato akce uskutečnila v duchu ekumenické součinnosti. Nad nocí kostelů v našem městě přijal záštitu starosta pan Petr Holeček a poslal pozdravení všem věřícím.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava jsme otevřeli už v 16 hodin a po chvíli přišli první návštěvníci - překvapivě v dosti hojném počtu. Potěšilo nás, že se zajímali jak o vlastní kostel, jeho historii, výzdobu a vybavení, tak o vystavené dětské kresby s biblickými náměty, fotografie z roku 2002 zachycující kostel postižený povodněmi a zaujaly i farní kroniky. V 17 hodin zvonily kostelní zvony a v 17.30 následovala mše svatá, kterou celebroval P. Michal Kimák. V 18 hodin zazněly zvony znovu, aby se připojily ke zvuku zvonů v celé zemi.

Kromě volné prohlídky kostela, možnosti besedy s farníky a modlitby zaujala varhanní preludia Dušany Vojnové a velmi dobře bylo přijato i koncertní pásmo spirituálů skupiny Scandula, která působí při evangelickém sboru v Libčicích nad Vltavou. Účastníci Noci kostelů měli též možnost vyslechnout přednášku v bývalé synagoze, kde je dnes kaple Mistra Jana Husa. Noc kostelů vyvrcholila krásným působivým koncertem kralupské Základní umělecké školy. Na závěr jsme modlitbou poděkovali Pánu Bohu za možnost setkat se s ním i s našimi spoluobčany v krásném prostředí našeho kostela.

Ing. Věra Hašová