04. 05. 2024

* Ježíš se nabízí nám, abychom se my nabídli druhým
Vydáno dne 14. 12. 2010 (1635 přečtení)

Farnost je společenstvím lidí různého věku, postavení, názorů, zkušeností. Toto společenství spojuje osoba Ježíše Krista, jehož příchod na svět slavíme o Vánocích.

Ve farnosti máme možnost se vzájemně obohatit o vlastní postoje k různým aktuálním problémům, pomoci si v nesnázích, ale také společně konat užitečné skutky pro druhé lidi, sjednotit se v modlitbě, povzbudit. Také však máme možnost pouze přijít v neděli do kostela a o druhého člověka se příliš nezajímat.

Mám radost, že v uplynulém roce jsme mohli mnohé podniknout, v naší farnosti proběhla řada zajímavých výměn názorů a Farní charitě se podařilo otevřít plánovaný dům k užitku těm nejpotřebnějším v naší farnosti i širokém okolí. V měsíci říjnu navštívil naší farnost arcibiskup pražský Dominik Duka a setkal se u nás také s řadou významných představitelů veřejného života. Na tomto místě je vhodné připomenout, že naše farnost je součástí společnosti, kde máme i určité poslání a je velmi povzbuzující vnímat velmi dobrou spolupráci s řadou obcí, které do naší farnosti spadají - např. při organizaci různých kulturních akcí nebo renovaci památek.

Mnoho dobrého začíná tím, že někdo z nás má "oči otevřené", je vnímavý k tomu, co je potřeba udělat, nečeká, že to zařídí někdo jiný - naopak - sám druhé lidi dá dohromady a akci zorganizuje. A dobré dílo se podaří. Je to vidět při přípravách bohoslužeb, hudebním doprovodu, úklidu v kostele či kolem kostela, sekání trávy, úklidu sněhu, sociální práci, práci ve farní kanceláři, vydávání Farních listů, hlídání dětí, doučování, výuce náboženství, organizaci farních aktivit, údržbě v kostelích a na farách a při řadě dalších činností. Vím také, že řada farníků velmi pomáhá svou modlitbou, obětí a finančními příspěvky na provoz farnosti. Farnost není jenom organizace, ale především organismus, který má svou vlastní dynamiku a každý její člen se může podílet na tom, jak jeho farnost vypadá.

Možná tento úvodník nevypadá dostatečně vánočně. A přitom v sobě obsahuje jedno ze základních poselstvích Vánoc. O Vánocích si připomínáme, že Bůh se stal pro nás v Ježíš Kristu člověkem. Učinil tento krok pro druhé. A když my sami něco pro druhé děláme, naplňujeme tím poselství Vánoc. A odměnou nám může být vnitřní radost, kterou často obdržíme… Mnohdy právě o Vánocích, kdy druhé různým způsobem obdarováváme. To nám má být připomínkou co je zdrojem skutečného štěstí. A pro druhého se dá žit nejenom o Vánocích a nejenom ve farnosti, ale všude a po celý rok…

Děkuji Vám všem, kteří jste toto vánoční poselství v naší farnosti v uplynulém roce žili a do nového roku přeji nám všem, abychom vždy uměli rozpoznat tu správnou příležitost k naplnění poselství Vánoc.

V Kristu Váš P. Josef Ptáček