04. 05. 2024

* Vzpomínka na kralupské rekolekce
Vydáno dne 26. 07. 2010 (1664 přečtení)

I přes velmi nepříznivé počasí se v sobotu 6. března naplnil konferenční sál kralupské fary a se zájmem jsme sledovali a prožívali působivé myšlenky postní rekolekce na téma Výzva k obrácení a usmíření s Bohem i lidmi, kterou pronášel P. Mariusz Kuzniar, administrátor hostivařské farnosti. Uvědomím –li si a vyznám, že jsem slabý hříšník a potřebuji boží milost, Bůh na mě působí a mohu prožít obrácení.

Na příkladu marnotratného otce je zřejmý egoismus obou synů. Nemilovali otce doopravdy. Jeden ho opouští navždy, druhý žárlí a vyčítá. Otec nikoho nenutí, nevyčítá, neohrazuje se. Když marnotratný syn klesl až na dno, teprve v objetí milosrdného otce prožívá zlom a cítí jeho lásku. Tento známý příběh viděný očima milujícího otce (a vynikajícího přednášejícího) nás navedl k uvědomění si hloubky otcovy lásky.

A cílem svátosti smíření by mělo být smíření s  Bohem a měla by končit radostí, protože jsme po dobré přípravě vyznali, že hřešíme myšlením, slovy i skutky a nekonali jsme co jsme měli, a to je stejně důležité.

Uvěřit v Ježíšovo milosrdenství jako Petr, nikoli zoufat jako Jidáš.

Zaujaly nás jiné pohledy na známé příběhy a symboly a vzbudily v nás působením Ducha svatého touhu po obrácení a objevování boží lásky v každodenním životě. Díky Bohu za povzbudivá slova patera Kuzniara a péči patera Ptáčka.

Marie Čermáková