02. 05. 2024

* Video - Oprava morového sloupu v Kralupech - Mikovicích
Vydáno dne 01. 10. 2009 (2015 přečtení)

Mariánský sloup – sousoší Panny Marie Bolestné - byl umístěn v Kralupech – Mikovicích, uprostřed křižovatky dnešních ulic Velvarská, Pražská a 28. října. Přesný letopočet vzniku není znám, ale je pravděpodobné, že souvisí s morovou epidemií v letech 1713 -1715. Sousoší se skládalo ze 4 soch, dole na podstavci byly umístěny sochy tří světic, sv. Terezy, sv. Anny a sv. Františky. Na nejvyšším místě na vrcholu sloupu stála socha P. Marie Bolestné s mečem, zabodnutým do prsou.

Ve 2. pol. 20. stol., v souvislosti s narůstající dopravou, sousoší velmi trpělo a bylo několikrát opravováno. Poslední tečkou za jeho existencí byla dopravní nehoda v roce 1978, při které byla tato památka poškozena. Následně bylo rozhodnuto o rozebrání a odstranění sousoší (což bylo provedeno v roce 1980, jednotlivé části byly uloženy v Dýhárně v Kralupech - Lobečku) s cílem jej v budoucnu znovu sestavit na jiném místě. K tomu již však nedošlo.

V první polovině 90. let 20. stol. rozhodlo zastupitelstvo města o záměru znovupostavení této památky. Sochy světic a P. Marie Bolestné byly restaurovány a po přechodnou dobu umístěny v kralupském kostele. V současné době probíhá postupná obnova sousoší s cílem znovu jej umístit v blízkosti původní lokality. Bylo také dosaženo jeho opětovného prohlášení za kulturní památku.

Aktuální informace o obnově morového sloupu najdete v příspěvku Kralupského televizního zpravodajství, další informace na webu Města Kralupy.