02. 05. 2024

* Biskup Karel Herbst ve Velvarech
Vydáno dne 25. 05. 2009 (1913 přečtení)

Čtvrtou neděli postní bylo ve velvarském kostele svaté Kateřiny nebývale plno. Mši svatou přijel sloužit biskup Karel Herbst, a tak obvyklou dvacítku pravidelných návštěvníků v kostelních lavicích rozšířili i křesťané z okolí.

Otec biskup ve svém kázání "vytáhl" vlastní zážitek: jak se podivoval nad tím, že na kupoli kláštera v Plasích není obvyklý kříž, ale hůl s obtočeným hadem. "To je Mojžíšův kříž," poučila prý před lety biskupa paní, která šla kolem.

Právě příběh o Mojžíšově holi s ukovaným hadem, kterou Hospodin proměnil v nástroj k uzdravení lidí smrtelně uštknutých, byl tu neděli na pořadu čtení.

"Je to oblíbené téma, rádi to malují na flanel v kostele při katechezi," říká biskup a se svou typickou dikcí - trochu ležérně a současně naléhavě - pokračuje v kázání: "Místo hole můžeme postavit kříž. Není to nic divného, nebo snad morbidního. Vždyť ten kříž, to přibití, znamená Boží lásku."

Za oltářem stál i otec Josef, kterému otec biskup složil na konci mše poklonu: "Jemu byste měli nosit dárky, že se o vaší farnost stará," prohlásil v narážce na balíček s mašlí, který předtím dostal od velvarských farníků. Po mši se ještě otec biskup chvíli zdržel na farní snídani.

Magdalena Čechlovská