27. 04. 2024

* Známe se? Společenství ve Veltrusech se představuje...
Vydáno dne 19. 05. 2008 (2697 přečtení)

Druhé pokračování seriálu o tom, jak vypadají společenství při různých kostelech naší farnosti, míří do Veltrus. Městečko s šestnásti sty obyvateli má kostel Narození sv. Jana Křtitele. Hned naproti kostelu je domek rodiny Novákových, hlavních organizátorů setkání a výletů farníků.

„Základem našeho spolča je kromě nedělní liturgie modlitební setkávání ve čtvrtek u nás doma. Jednou za měsíc chystáme výlety, vyrážíme z Kralup po mši svaté a jezdíme na Kokořínsko. Mám tam vždycky vyhlédnutý nějaký okruh. Nově se snažíme zapojit do mše hraní na kytaru,“ říká Jan Novák. Se svou ženou Karolínou mají pět dětí, tři holky a dva kluky. Velká rodina rozhodně není na překážku všem aktivitám.

Výlety, na které se Novákovi snaží přilákat i „turisty“ z jiných kostelů, mají více méně ustálený průběh: „Jedeme auty, my máme větší vozidlo, tak můžeme vždycky nějakého nemotoristu nabrat. Vycházku hodně přizpůsobujeme sestavě, která se sejde. Většinou pak dojdeme na nějaké místo, uděláme táborák a opečeme si buřty. Někdy si zazpíváme, nejdůležitější je ale to setkání a povídáni,“ dodává organizátor.

Čtvrteční spolčo je už trošku náročnější na přípravu: začíná se v osm nešporama, někdo si pak připraví otázku z modlitby credo. „Jsou to osobní otázky, nemá to být přednáška, ale spíš osobní povídání. Říkáme si, kdo co prožil, na co myslí. Pak se společně pomodlíme, i za sebe navzájem.“ Na čtvrteční spolčo chodí pravidelně tři veltruské rodiny, vítaní jsou ale i další zájemci.

A na jakou akci by Jan Novák rád pozval přespolní? Určitě na pravidelné nedělní výlety!

Magdalena Čechlovská