02. 05. 2024

* Co nás čeká ve farnosti?
Vydáno dne 28. 09. 2007 (2082 přečtení)

V mnoha rodinách začínají děti chodit po prázdninách do školy, máme za sebou období dovolených. Pokud bychom měli odpovědět na otázku z nadpisu, tak je třeba po pravdě říci, že to my nevíme. Víme však, že chceme i další období prožít ve společenství s Bohem, kterému jsme svůj život svěřili, aktivně s ním spolupracovat a hledat, kudy vede ta naše nejlepší cesta tímto životem.

Taková znalost však nepřijde sama od sebe - jen tak mimochodem. Vyžaduje náš čas, naše úsilí, ale také i odvahu a vnitřní závazek, že jsme připraveni po objevené cestě jít. Teprve potom ji totiž jsme schopni lépe poznat. Také víme, že takové úsilí má svůj smysl i hodnotu.

V naší farnosti chystáme opět několik možností, jak si navzájem v novém školním roce v našem životním putování pomoci. Opět plánujeme bohoslužby, různá společenství (mládeže, maminek, manželů, seniorů), výuku náboženství, farní kávy, společenství modlitby, biblickou hodinu, zamyšlení „O životě, který stojí za to“ a další aktivity. Rozsah i obsah takových akci je podmíněn množstvím farníků, kteří jsou schopni a ochotni také „přidat ruku k dílu“. Možná, že vám v naší farnosti něco schází. Prosím, neváhejte, zkuste něco zajímavého zrealizovat a další zájemce pozvat. Na podobném základě se nám podařilo uskutečnit již řadu farních aktivit (Kurzy Alfa, modlitební společenství, Den pro kralupské zvony, …) a všem zúčastněným patří veliké poděkování! Mám také radost, že naše Farní charita patří mezi ty nejaktivnější a tak pomáhá nést světlo Krista mezi ty opravdu potřebné.

Také nás čeká několik ojedinělých akcí. Nejdříve to jsou oslavy sv. Václava (celonárodní společná pouť do Staré Boleslavi 28. září, farní oslavy sv. Václava 30. září 2007) a adventní duchovní obnova, kterou letos povede P. Stanisław Góra (farář v Praze - Vršovicích a kanovník Kolegiátní kapituly Nanebevzetí Panny Marie na hradě Karlštejně) v sobotu 1. 12. 2007 od 9.00 hod. na faře v Kralupech nad Vltavou. Příští rok bychom rádi ve farnosti uspořádali několikaměsíční exercicie všedního dne a přípravu pro zájemce o přijetí svátosti biřmování.

Postupně také probíhá v naší farnosti řada stavebních prací – např. oprava fary ve Veltrusích, rekonstrukce fary ve Velvarech, pokračuje oprava kostela v Kralupech nad Vltavou – Zeměchách, bude muset proběhnout také menší oprava střechy na kostele sv. Kateřiny ve Velvarech, zajišťovací práce na kostele sv. Jiří ve Velvarech, oprava plotu kolem fary v Kralupech nad Vltavou – Minicích a stále probíhá rekonstrukce dolních prostor této fary. Během léta se opravovala střecha na kostele v Chržíně a proběhly odvodňovací práce fary v Kralupech nad Vltavou. Probíhá také oprava centrálního kříže na hřbitově ve Chvatěrubech. Plánujeme také rozsáhlé opravy kostela ve Veltrusích.

Je jasné, že to všechno stojí čas, peníze a mnohou energii. Mám velkou radost, že i na vašem zapojení do výše uvedených aktivit a prací je vidět vaše sounáležitost s farností. Děkuji i za vaše finanční příspěvky a dary, bez kterých by řada takových aktivit ani nemohla proběhnout. Děkuji také oběma pastoračním asistentkám, které obětavě pracují v naší farnosti - Aničce Antolová a Lence Müllerové (obě na částečný úvazek) a vám všem, kteří mi pomáháte svou radou, ale především praktickou pomocí – často na úkor svého pohodlí, volna i rodiny.

Přeji nám všem mnoho pěkně prožitých podzimních dní v kruhu svých nejbližších a ať vytváříme pro farnost a farnost pro nás hodnotné společenství pro chvíle bolestné i radostné.

Váš P. Josef Ptáček