02. 05. 2024

* Minické varhany po opravě
Vydáno dne 31. 05. 2007 (3094 přečtení)

Kostel sv. Jakuba Staršího v Minicích – nejstarší stavební památka v Kralupech - se konečně dočkal opravy varhan. Varhany postavené roku 1884 Karlem Schifferem z Prahy (soustavy mechanické zásuvkové, s jedním manuálem, pedálem, 7 znějícími rejstříky a pedálovou spojkou), byly ve velice špatném stavu, silně znečištěné, napadeny červotočem a několik píšťal chybělo. Doposud se rozeznívaly šlapáním měchů.

Z tohoto důvodu jsme pozvali opraváře varhan, aby provedl prohlídku, posouzení a stanovil rozsah opravy, jakož i finanční náklady. Povolaný varhanář provedl vyčištění veškerých prostor, sanační nátěry veškerých dřevěných částí nástroje, doplnění chybějících píšťal, osazení a napojení varhanního ventilátoru a další práce.

Za výše uvedené práce a za dodávku repasovaného varhanního ventilátoru zaplatila farnost 51 356 Kč. Na opravu varhan byla vyhlášena sbírka v kralupské farnosti. Město Kralupy přispělo částkou 15.000 Kč. Elektroinstalaci zajistil a sponzoroval pan Vorel, protihlukový kryt provedl pan Klement. Děkuji všem, kteří přispěli finančně nebo prací ke zdárné realizaci opravy varhan.

Po rozebrání varhan a demontáži obvodových stěn jsme nalezli i pamětní listinu tohoto znění: „Tyto varhany postaveny byly ku cti a chvále Boží za farování veledůstojného pana děkana P. Emanuela Doležala a za řízení kůru řídicího učitele Antonína Slavíčka, a pražského měšťana a varhanáře Karla Schiffnera roku 1884 na den sv. Václava. Toho času byl starostou obce statečný pán Josef Houdek, který vzdor návalu práce v setí obstaral ochotně potřebné povozy, začež jemu věnuje stavitel varhan zde památku a vděk“

Zveme Vás všechny na sváteční bohoslužbu, spojenou s požehnáním opravených varhan v Minicích, která se uskuteční dne 23. června 2007 v 16,00 hod. odpoledne. Mši svatou bude sloužit P. Mgr. Josef Ptáček – správce kralupské farnosti, na varhany bude hrát varhanář pan Václav Vala.

Josef Gyönyör – pověřený řízením opravy