02. 05. 2024

* Biskup Václav Malý ve Velvarech
Vydáno dne 13. 05. 2006 (4715 přečtení)

V neděli o Velikonocích – na Zmrtvýchvstání Páně – přijel do Velvar sloužit mši sv. biskup Václav Malý. Kdo čekal velký doprovod, slavnostní hábit a četné symboly biskupské hodnosti, ten byl překvapen.

Biskup přijel sám, u oltáře mu přisluhoval velvarský ministrant. Dokonce ani „domácí“ kněz, P. Josef s ním nebyl. „Když nemám jiné povinnosti, rád jezdím do malých měst vypomoct knězi s jeho velkou farností,“ vysvětlil po mši biskup, který si rád užívá setkávání s věřícími mimo oficiální příležitosti. Tentokrát si tedy vybral Velvary.

Biskupovo kázání vycházelo z evangelijního čtení o ženách, které třetí den po ukřižování Krista nalezly jeho hrob prázdný. Biskup mluvil o dvojí prázdnotě: o prázdnotě života bez Boha (Ježíš je nejen živý, on je život sám“) a ještě o té, které je naopak v určitou chvíli potřeba: o prázdnotě – jakémsi pořádku, který je nutný k tomu, aby mohl být člověk naplněn boží přítomností.

Po mši sv. otec biskup přijal pozvání na velvarskou Farní snídani na místní faře. Kupodivu tam nebylo nacpáno, za to bylo pestré složení. Nechyběli nejstarší usedlíci, ani střední generace, bylo také několik mladých manželů i s malými dětmi. Biskup se vyptával na život farnosti, ale nejvíc času odpovídal na otázky. Došlo také na Jidášovo evangelium. „Je nemyslitelné, že by Ježíš Jidáše za jeho zradu pochválil, i když se stala součástí naplnění Ježíšova poslání,“ řekl biskup a dodal: „Je ale dobře, pokud tento text otřese démonizujícím obrazem Jidáše jako ztělesnění zla.“ Toto téma pak biskupa přivedlo ke vzpomínce na zážitek z vězení. Několik týdnů tehdy jako disident a kněz sdílel celu s mladým vrahem, který úkladně zabil pro peníze. Ani biskupovi se tenkrát nepodařilo vzbudit v něm trochu lítosti.

Při farní snídani se mluvilo také o dětech na mši. Podle biskupa tam mají své místo. Jemu osobně se osvědčilo chystat pro děti „slovíčko“ krátké kázání. Na závěr povídání se biskup nechal slyšet, že mu příliš nevadí poloprázdný kostel, že více si cení upřímnosti věřících.

Napsal a fotografoval: Magdalena Čechlovská

Několik fotografií z této návštěvy najdete na www.NaseFarnost.cz/web/_album/biskup_Maly.