02. 05. 2024

* Video - biřmování
Vydáno dne 05. 05. 2006 (3604 přečtení)

První neděli po Velikonocích, na svátek Božího milosrdenství, přijel do kralupského kostela biskup Václav Malý, aby udělil svátost biřmování.

O přijetí svátosti biřmování se rozhodují dospělí lidé na základě vlastního uvážení. Biřmování předchází důkladná půlroční až roční příprava, kterou v kralupské farnosti vedl P. Josef Ptáček.

Samotná svátost biřmování je udělována biskupem, dokonává křest, posiluje ve víře a v duchovním boji.

Václav Malý se srdečně pozdravil s kralupáky a připomněl, že ve zdejším kostele před 9 lety biřmoval poprvé jakožto nově vysvěcený biskup. Samozřejmě zdejší věřící si na něho dobře pamatují. Mons. Václav Malý nyní působí jako pomocný biskup pražský, je titulárním biskupem marcelliánským a jeho heslem je "Pokora a pravda".

Tematem kázání byl úryvek z Písma, kdy se zmrtvýchvstalý Ježíš ukázal učedníkům. Učedníci měli nejdříve strach, podobně jako my trpíme nejrůznějšími obavami. Máme strach z nemoci, z nedostatku, ze smrti, strach že přijdeme o zaměstnání, o majetek, strach o naše blízké apod. Ježíš Kristus ale přichází se slovy Pokoj vám a nevyčítá učedníkům, přijímá je a odpouští jim. Stejně tak dává pokoj i dnes všem, kteří mu věří. Díky moudrému Stvořiteli, který učinil potřebné věci snadno dostupnými, nesnadné pak nikoliv nezbytnými. Ježíš je neustále připraven nás přijmout s láskou a odpuštěním, pokud to dovolíme. On. Klepe na dveře, ale my je musíme otevřít a pozvat Ježíše dál do svého srdce.

Stejně tak jako On přijímá nás, máme i my přijímat druhé lidi a odpouštět jim. To je jádro velikonoční zvěsti. Odpouštět neznamená zapomenout na všechny křivdy, ale přijmout člověka takového jaký je, navzdory jeho chybám a slabostem.

Po slavnostním biřmování pokračovala Mše svatá. Samozřejmě došlo i na besedu s biskupem, milá osobní setkání a rozhovory.

Video z této významné události najdete na www.NaseFarnost.cz/web/_album/Birmovani.avi.

K jeho přehrání je nutné mít na počítači nainstalován kodek DivX, který najdete např. v rámci balíku "K-Lite Codec Pack".