03. 05. 2024

* Zápis z 8. zasedání pastorační rady
Vydáno dne 21. 01. 2006 (2742 přečtení)

Publikujeme zápis z pastorační rady kralupské farnosti.

Dne: 13.1.2006
Místo zasedání: fara v Kralupech nad Vltavou
Předsedající: P. Josef Ptáček
Přítomni: Anna Antolová Václav Bubeníček, Agata Holá, Eva Maiková,, Jana Měkotová, Vladimír Müller, Martin Klement, Vladimír Šimík, Jiří Vorel Omluveni: Barbora Kovářová

P. Ptáček podal tyto informace:

K 1.1.2006 došlo ke sloučení našich farností, všech osm farnosti je sloučeno v jednu - Kralupy nad Vltavou. Z tohoto důvodu by měli být zvoleni zástupci z Veltrus a Velvar (z každé bývalé farnosti 2 zástupci) do Pastorační rady. Volby proběhnou 29.1.2006.

V celém podřipském vikariátu sloučením vznikly farnosti čtyři:
- Kralupy nad Vltavou
- Roudnice nad Labem
- Neratovice
- Budyně nad Ohří.

Dne 7.2.2006 proběhne v Kralupech vikariátní konference, která začne v 9.30 hod. mší sv. v kostele. Zúčastní se Mons. Malý, pomocný biskup.

V sobotu 25.3.2006 v době 9 - 12 hod. bude v Kralupech postní duchovní obnova, povede ji P. Vladimír Málek, ředitel Pastoračního střediska.

V neděli 23.4.2006 bude při mši svaté Mons. Malý udělovat svátost biřmování, po mši sv. bude beseda s farníky v kostele.

Probíhají přípravy na plánovanou pouť do Litvy a Lotyšska ve dnech 14.5. - 20.5. 2006.

Praktické záležitosti farnosti

Pokračuje oprava kostela v Zeměchách (zajišťuje Město Kralupy), nákladem cca. 2 000 000 Kč.

Byly vzneseny připomínky k úpravám vnitřního prostoru kralupského kostela. P. Ptáček informoval o tom, že bude potřeba udělat více změn a to také na základě vizitace z Arcibiskupství pražského. Všechny tyto změny musí schválit liturgická komise při AP. Jako první krok připraví p. Vorel návrh na umístění sochy Panny Marie.

Nadále se potýkáme s problémy ohledně správy pozemků a objektů ve vlastnictví farnosti. P. Weitosch doporučil firmu zabývající se uvedenou problematikou, ale firma na základě analýzy na spolupráci nepřistoupila z důvodu náročnosti požadované práce a nízké výtěžnosti majetku. Je na zvážení, jak nejlépe využít majetek farnosti – zvláště vzhledem k finanční zátěži v podobě daně z nemovitosti.

Pí. Maiková iniciovala diskusi k účasti na poutích, například pouti za kněžská a řeholní povolání, která proběhne v květnu 2006 na Svaté hoře a dále na pouti v září na sv. Václava do Staré Boleslavi. V této souvislosti je třeba sjednotit názor na termín zorganizování pouti v Kralupech, kde si rovněž připomínáme památku sv. Václava.

Pí. Antolová navrhla, aby se v kostelech Chvatěruby, Nelahozeves a Chržín naplánovaly poutní mše svaté. Jsou to kostely, kde se během roku mše svaté běžně neslouží.

Byl vznesen dotaz, zda se zasedání Pastorační rady může zúčastňovat zástupce mládeže. P. Ptáček odpověděl, že zasedání Pastorační rady se může účastnit kdokoli, ale pouze jako host.

P. Šimík informoval, že se spolu s paní Holou přihlásil na seminář ke kurzům Alfa a předpokládá zahájení kurzů Alfa ve farnosti na podzim.

Byl přijat návrh, aby byl kostel v Kralupech otevřen veřejnosti o vánoční době, s tím, že dozor budou zabezpečovat členové Pastorační rady.

Příští pastorační rada bude v úterý 28. února 2006 od 18.30 hodin.
Zapsala: Agata Holá.