03. 05. 2024

* Zápis ze 4. setkání pastorační rady v Kralupech nad Vltavou
Vydáno dne 26. 06. 2005 (2372 přečtení)

Publikujeme zápis z pastorační rady kralupské farnosti.

Dne: 22. června 2005

Předsedající: P. Josef Ptáček

Přítomni: Anna Antolová, Václav Bubeníček, Agata Holá, Martin Klement, Eva Maiková, Vladimír Müller, Vladimír Šimík, Jiří Vorel

Omluveni: Barbora Kovářová, Jana Měkotová

Program zasedání: Náměty jednotlivých členů k jednání a diskuse k nim.

K jednotlivým námětům:

Dětský koutek
Je potřeba očalounit a převézt z Veltrus lavici.

Hodiny na věži kostela
Prozatím je v řešení – p. Vorel.

Knihovna
Při úředních hodinách na farnosti si mohou věřící vypůjčit knihy. Na podzim se počítá s otevřením knihovny s pravidelnou výpůjční dobou.

Sdružení AVE
P. Šimík navštívil koncert sdružení AVE a domlouval možnost vystoupení u nás ve farnosti na podzim, nebo k Vánocům.

Kurzy Alfa
P. Šimík zakoupí kazety a literaturu ke kurzům Alfa a měl by zájem tyto kurzy pořádat u nás. Byl přijat návrh připravit vzorový kurs pro seznámení s jeho možnou náplní.

Cedule na faru
P. Müller předvedl grafický návrh na informační ceduli na farní budovu. Po diskusi bylo doporučeno, aby obsahovala v horní části logo a název farnosti (obrys kostela) a v dolní části logo název charity.

Vytápění kostela v zimě
Pastorační rada rozhodla topení do kostela nezavádět. V budoucnosti je možné znovu toto téma otevřít.

Setkání po mši svaté
Byl přijat návrh pořádat setkání při kávě v neděli v 17.00 hodin, předběžně první neděli v měsíci, první setkání je plánováno na říjen - 2.10.2005.

Den otevřených dveří
Od října bude na faře jednou za měsíc den otevřených dveří, vždy druhá středa v měsíci.

Praktické záležitosti farnosti

Od 1.7.2005 se budou konat mše svaté v kostela Panny Marie takto:

středa, pátek 17.30
neděle 9.30

P. Ptáček domluví v Minicích doby konání mše sv. a vypracuje vývěsky, kde budou zveřejněny termíny bohoslužeb také v okolních kostelích.

Pí. Maiková se zeptala, kdy bude organizována poutní mše v souvislosti se svátkem Nanebevzetí Panny Marie (15.srpna), který v tomto roce vychází na pondělí. P. Ptáček odpověděl, že pokud vychází jakýkoliv církevní svátek přes týden, řídí se pravidlem, že mše svatá se koná na tom místě, kde je pro daný den plánována (Kralupy, Minice, Veltrusy, Velvary, Vepřek). Není však problém, aby byla mše svatá i v Kralupech, vše je otázkou domluvy, samozřejmě s dostatečným předstihem. Bylo proto nakonec domluveno, že svátek Nanebevzetí Panny Marie se bude slavit v neděli 14. srpna. Na svátek sv. Cyrila a Metoděje, 5. července, bude mše svatá v úterý ve Velvarech.

Dále byl přečten dopis p. Weitosche, adresovaný pastorační radě, týkající se průběhu slavnosti Božího Těla. Letos se na svátek Božího Těla nekonal slavnostní průvod, což, jak se ukázalo, přineslo některým věřícím zklamání. Nekonání slavnostního průvodu nebylo dáno zásadním rozhodnutím o jeho zrušení, ale bylo způsobeno spíše shodou okolností (nedošlo v dostatečném předstihu k domluvě, v té době se konal poutní zájezd do Polska).
Po diskusi byl přijat následující závěr: příští rok průvod bude a jeho konání a průběh bude včas domluven. V podobných případech je dobré diskutovat o životě farnosti, aby se podařilo v maximální možné míře naplnit naše společné představy. V tomto smyslu dají p. Weitoschovi ústní odpověď P. Ptáček a p. Vorel.

Příští pastorační rada bude 9. září 2005, tj. v pátek v 19 hodin.