02. 05. 2024

* Pouť mužů z kralupské farnosti do Ruska
Vydáno dne 15. 05. 2005 (2521 přečtení)

V termínu od 7. do 14. května 2005 jsem byl s muži z naší kralupské farnosti na pouti v Rusku. Prožili jsme mnoho pěkného.

Nejdříve jsme se účastnili v Moskvě mohutných oslav konce 2. světové války a zažívali sváteční atmosféru, která byla cítit na každém rohu. Potom jsme se vydali do Sergiev Posadu za Moskvu, kde se nachází nejvýznamnější duchovní centrum Ruska - klášter Svaté Trojice a Sv. Sergeje, který je zde pohřben.

Při zpáteční cestě jsme navštívili "Semchoz", kde byl v roce 1990 zabit cestou do práce významný pravoslavný kněz P. Alexander Meň. Tento duchovní znamenal přínos na cestě duchovní obrody Ruska a hledal cesty vzájemného porozumění mezi pravoslavím a katolickou církví... Několik jeho knih již bylo přeloženo i do češtiny.

Věnovali jsme se také toulkám po Moskvě a návštěvě různých zajímavých míst - např. Kremlu, vojenského muzea, tržišť, ... Během pobytu se každému z nás podařilo navázat mnoho zajímavých kontaktů s laskavými místními obyvateli - včetně zástupců katolických farností. Setkali jsme se s vřelým přijetím.

Za celou dobu nás potkala pouze jedna nepříjemnost a to při zpáteční cestě - na hranici mezi Běloruskem a Polskem.

Pro částečné přiblížení atmosféry vám rád dávám k dispozici fotografie z naší akce.