06. 05. 2024

* Den duchovní obnovy (malá vzpomínka)
Vydáno dne 18. 04. 2005 (2089 přečtení)

Výbornou šancí pro ty, kdo se chtěli připravit na Velikonoce nejen po stránce hmotné (tedy nákupní, úklidové, zabezpečení přísunu živin apod), ale také po stránce duchovní, byl den duchovní obnovy.
Na pozvání P. Josefa Ptáčka přijel první březnovou sobotu do kralupské farnosti biskup Karel Herbst.

Po úvodní modlitbě se Páter Herbst věnoval výkladu na téma našeho vztahu k pánu Ježíši. Pokud si představíme Ježíšovu poslední cestu, kdy nesl svůj kříž na vrchol Golgoty, můžeme se zamyslet nad tím, zda-li bychom se chovali jako většina diváků, kteří pouze přihlížejí Ježíšovu utrpení, nebo bychom byli jako většina apoštolů, kteří zřejmě litovali Ježíše, ale neodvažovali se mu pomoci, a tak ze studu utekli, nebo bychom se odvážili jako apoštol Jan Ježíšovi pomoci nést kříž, nebo jako Veronika otřít mu zpocené čelo? Svůj vztah k Pánu Ježíši poznáme také podle toho, co pro nás znamená účast na Mši svaté.

Je to zvyk nebo povinnost, která nás nutí vydat se každou neděli do kostela ? Anebo přicházíme s radostí, z lásky k pánu Ježíši, který se pro nás obětoval a kterého potřebujeme ke své spáse? Druhé zamyšlení Karla Herbsta bylo na téma „Co od nás pán Ježíš očekává, jak mu můžeme dokázat svoji lásku a vděčnost?“ I na tyto otázky najdeme odpovědi v Písmu svatém. Pán Ježíš nežádá oběti, ale milosrdenství. Všichni jistě známe větu: “Cokoliv jste učinili jednomu z mých nejposlednějších bratří, mně jste učinili.“

Velmi často jsme v pokušení považovat se za lepší ve srovnání s různými hříšníky. To je však zrádné. Nevíme v jakých poměrech vyrostli, zda se jim dostalo té lásky jako nám. Ve srovnání s božskou osobou Ježíše Krista jsme všichni tak nedokonalí a máme stále co napravovat.

V průběhu duchovní obnovy se mohli všichni účastníci také vyzpovídat a přijmout svátost smíření, aby pak mohli s čistým srdcem a s čistou duší přijmou tělo a krev našeho Spasitele Ježíše Krista.

A pokud se necháme vést jeho láskou každý den, určitě se nám podaří naplnit podstatu postní doby a připravit své duše a svá srdce pro nadcházející velikonoční svátky.

Jana Krátká