06. 05. 2024

* Sbírka v kostele?
Vydáno dne 10. 04. 2005 (10345 přečtení)

Také se vám to již někdy stalo… Probíhá sbírka a vy najednou zjistíte, že vaše peněženka zeje prázdnotou kvůli včerejšímu nákupu nebo jste ji dokonce zapomněli doma. Jiným případem může být i to, že zrovna nemáte drobné a nebo naopak, i když věnujete relativně málo, má kostelní služba co dělat, aby došla k oltáři vzhledem k váze, kterou nese v košících…

Vše je samozřejmě myšleno s určitým nadhledem a humorem a doufám, že se kvůli úvodním řádkům nikdo nepohorší. Samozřejmě většina farníků chodí na mši připravena a tyto problémy neřeší. Přesto je tu alternativa a nejen pro ty, kteří se potýkají s problémy, které jsem uvedl v úvodu. Touto alternativou je jednorázový nebo pravidelný příspěvek na účet farnosti ať už v hotovosti nebo, jak je dnes stále častější, převodem z účtu. Tato varianta v sobě skrývá i další výhodu, kterou nabízí současný daňový systém a tou je odpočet darované částky od základu daně dle zákona č.586/1992 Sb. o daních z příjmu, §15, odst.8. Detaily lze nalézt v příslušném zákoně, z kterého pouze vybírám, že jednou z podmínek pro snížení základu daně je, že minimální úhrnná hodnota darů ve zdaňovacím období musí přesáhnout 2% ze základu daně anebo činit alespoň 1000 Kč. Pro uplatnění je též nutné získat potvrzení do daňového přiznání, které vám ve farní kanceláři rádi vystaví.

Pro praktickou ukázku důsledků uvedu jednoduchý příklad. Představme si minimální úhrnnou hodnotu darů ve zdaňovacím období tj. 1000 Kč. Je-li váš roční příjem do 109 200 Kč (daňová sazba je 15%) znamená to, že v rámci daňového vyrovnání obdržíte od finančního úřadu zpět 150 Kč nebo o tuto částku bude nižší daň kterou budete platit.

Je samozřejmě na vůli každého z nás jakou formou a v jaké míře bude přispívat na provoz (plyn, elektřina, voda, pojištění, bohoslužebné potřeby, pohonné hmoty, ...) a činnost v rámci farního společenství. Výše uvedený způsob je vhodný pro pravidelné přispěvatele, na které se vztahuje daňová povinnost a kteří touto formou mohou část peněz získat zpět a ty využít opět dle vlastního uvážení. Jestliže se rozhodnete pro tento způsob příspěvků, kontaktujte prosím P. Ptáčka nebo pí. Antolovou.

Vladimír Muller, lv.mullerovi@quick.cz, www.web.quick.cz/muller