06. 05. 2024

* Veltruské hudební slavnosti
Vydáno dne 18. 12. 2004 (2404 přečtení)

O Havelské posvícení tj. v neděli 17. října 2004 uspořádal kulturní výbor Městského úřadu Veltrusy spolu s Římskokatolickou farnosti Veltrusy první koncert Veltruských hudebních slavností, věnovaných veltruským občanům s myšlenkou uctění kulturních tradic hraběte Rudolfa Chotka, patrona školy a kostela.

Program koncertu, který byl velmi pěkný, připravila a nacvičila paní Mgr. Radka Dimitrovová. Na koncertě také vystoupil pan prof. Radovan Lukavský, významná osobnost naší současné kultury. Jeho čtení žalmů a báseň od Svatopluka Čecha "Modlitba" bylo vyjádření jeho pocitů k životu a lásce k člověku.

Proč koncert k uctění památky hraběte Chotka?

Hrabě Rudolf Chotek ( 1706 - 1771 ) byl významný člen rodu Chotků. Byl patronem školy a kostela sv. Jana Křtitele. V roce 1755 - 1761 nechal vlastním nákladem přestavět a rozšířit o 12 loktů k silnici kostel do dnešní podoby. Zároveň také nechal postavit školu. V té době byla fara a škola v jedné budově. Posledním pořízením roku 1770 odkázal 500 zlatých na mše a kapitál 6 600 zlatých na plat kaplana a učitele.

V pravém rohu lodi kostela stojí zděný pomník Rudolfa Chotka, postavený koncem 18. století ve formě pyramidy a imitací mramoru přizpůsobený. Opatřen je erbem rodu Chotků. Když 7. července 1771 Rudolf Chotek zemřel, byl pohřben do hrobky ve veltruském kostele.

Vladislav Bubeníček, člen kulturního výboru MÚ Veltrusy